Ukrayna Havayollarının tarifeli seferi ile üstelik Ankara‘dan direkt ve 2 saat süreli uçuşla, hep bildiğimizi zannettiğimiz ama aslında güzel kadınlarının dışında pek de bilmediğimizi fark ettiğimiz romantik, yemyeşil ve huzurlu bir şehri keşfetmeye karar verdik…

Kiev‘in tarihi, kültürel sanatsal ve doğal dokusunu bizimle gezmeye ne dersiniz?

1.Gün:
Saat 05:45’de Esenboğa Havaalanı Dış Hatlar terminali’nde buluşma. Bagaj ve check-in işlemleri sonrasında Ukrayna Havayolları’nın tarifeli seferi ile saat  07:00 ‘de Ukrayna’ya hareket. Saat 08:05’de Borispol Havaalanı’na varışımız ardından bizi karşılayacak olan Türk rehberimiz ve özel aracımız ile şehir turu. Gezimiz sırasında; Vladimiskaya Caddesi, Merkez Opera ve Bale Binası, Altın Kapı, St.Sophia Katedrali, Aya Sofya Meydanı, Dostluk Heykeli ve Tepesi, Başbakanlık ve Parlamento Binası, Mihaylovski Meydanı, Mihaylovski Kilisesi, Knyagine Olga Heykeli görülecek yerler arasında. Rehberimizin belirteceği buluşma yeri ve saatine kadar öğle yemeği için serbest zaman sonrasında 2.Dünya Savaşı Müzesi ve Pecherska Lavra Manastır Müzesi gezilerek Kiev’in en kaliteli 5* oteli olan Fairmont Hotel’e varış. Odalara yerleşme ve serbest zaman.

Serbest zaman için önerilerimiz:
*Şehrin en ünlü caddesi Kreshchatyk üstünde yer alan otelimiz, en seçkin mağazalar ve butikler ile keyifli ve uzun sohbetler için cafe-restoranlara yürüme mesafesi kadar yakın. Kendi zamanınızı, öncelik verdiğiniz aktivitelerle geçirebilirsiniz.
*Opera ve bale sevenler için; Merkez Opera Binas ve Bale Binası’nda saat 19:30’da başlayacak olan dünyanın en ünlü opera ve bale gösterilerinden birine katılabilirsiniz.
*Casino, Gece klüpleri ve dans şovlarıyla ünlü Kiev, eğlenceyi ve gece hayatından vazgeçemeyenler için çok farklı seçenekler sunuyor.

2.Gün:
Dnieper Nehri’nin ve tablovari köprü, kilise ve katedrallerinin muhteşem manzaralarına sahip otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında dönüş için buluşma saatimiz 18:00’e kadar arzu eden misafirlerimiz, düzenlenecek olan ekstra turlardan birine katılabilirler.

Ekstra turlar için önerilerimiz:
*Pirogov Açık Müzesi Turu
*MamaevaSlabo Turu
*Kiev Rus Park

Özel aracımız ile Borispol Havaalanı’na transfer ve saat 20:00’de gerçekleşecek olan dönüş uçuşu ile Ankara’ya hareket.

Keyifli geçen bir hafta sonu sonrasında saat 22:55’de Esenboğa Havaalanı’na varış.

Fiyatlara dahil olan hizmetlerimiz;
– Ukrayna Havayolları ile ekonomik sınıf gidiş – dönüş uçak bileti
– Şehrin en lüks ve kaliteli 5* otelinde kahvaltı dahil konaklama
– Panoramik Şehir Turu
– 2.Dünya Savaşı Müzesi ve Pecherska Manastır Müzesine giriş biletleri
– Özel Araç ile tüm havaalanı transferleri
– Özel Seyahat Sağlık poliçesi
– Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmeti
– MICEMUDO TUR güvencesi ile unutamayacağınız bir hafta sonu

Fiyatlara dahil olmayan hizmetlerimiz;
– Yurtdışı Çıkış Harcı
-Tüm otel ekstraları
-Ekstra Turlar

Kiev Gezi Rehberi
Önemli Yerler
Bağımsızlık Meydanı

Heykeller ve çeşmelerle dolu, turuncu devrim sırasındaki gösteriler ve toplantıların merkezi bu meydan olmuştur. 1991 yılında Ukrayna’nın Sovyetler birliğinden ayrılması için yapılan gösteriler ve toplantılar, aylarca bu meydanda düzenlenmiştir.
Çernobil Müzesi

1980’den beri itfaiye binası olarak kullanılan bina, 1992 yılında müzeye çevrildi. Çernobil reaktör kazası, bir deney esnasında meydana gelen 20. Yüzyılın en büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındı. Bu müzede, o zamana ait belgeler, gazete haberleri, mektuplar ve fotoğraflar bulunuyor.
Kiev Şehir Merkezi

Özellikle gece hayatı ile ünlenen şehir, oldukça temiz ve düzenli sokakları, büyük meydanları, tarihi yapıları, katedralleri, her türlü bütçeye hitap eden cafe ve barları ile turistlerin ilgi odağı olan bir şehirdir.
Mikro Minyatür Müzesi

Müzenin kurucusu ve bütün eserlerin sahibi Ukraynalı Mykkola Syadristy’dir. Bütün eserleri kendi elleriyle yapmıştır. Eserlerin pek çoğu Guiness Rekorlar Kitabına girmiş olan sanatçı ilk eserini 1960’larda yapmıştır. Müzede eserlere merceklerle bakılır. Toplu iğne başına yerleştirilen satranç takımı, saç telindeki gül, iğne deliğine yerleştirilmiş piramit ve kervan, saç telinin ucuna yazılmış isim ve soyisim gibi eserler oldukça ilgi çekicidir.
Pechersk Lavra Manastırı

Rusya’daki ilk Ortodoks manastırı olarak 1051 yılında inşa edilmiştir. Bu dev kompleks içinde, yer altında ve yer üstünde olmak üzere 30 kadar kilise vardır. Bulunduğu alan Roma-Vatikan’ın iki katı kadardır. Manastır, UNESCO tarafından, Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilerek, koruma altına alınmıştır.
Zoloti Vorota

Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev’i Şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri, 1017-1024 yılları arasında Bizans’la olan sıcak ilişkilerden etkilenilerek ve Bizans’taki mimariden esinlenerek, şehre giriş kapısı ve şehrin çevresine surlar inşaa edilmesine karar verdi. Golden Gate (zoloti vorota) adı verilen giriş kapısı inşaa edildi. Şehrin çevresindeki surların yıkılmasına rağmen giriş kapısı günümüze kadar yıkılmadan ve orjinal dokusunu koruyarak gelmiştir.
Nereye Gidilir?

Mikrominyatür Müzesi
Mykolo Syadristy adındaki Ukraynalı sanatçının kurduğu ve içerisinde akla hayale gelmeyecek icatların yer aldığı Mikrominyatür Müzesi.
Sanatçının 1960’larda yapmaya başladığı icatların çoğu Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. Pechersk Lavra Manastırı’nda yer alan müzede dünyanın en küçük ve mikroskopla görebileceğiniz eserleri bulunmaktadır. Bir insan saçının teline yerleştirilmiş gül, toplu iğnenin deliğine yerleştirilen bir gladyatör ya da bir böceğe giydirilmiş altın bir ayakkabıyı görünce büyüleneceksiniz.

Maydan Bağımsızlık Meydanı
1991’de Sovyetlerden ayrılmak için yapılan gösterilere ve Turuncu Devrim’e şahitlik etmiş Maydan Bağımsızlık Meydanı’nı mutlaka ziyaret edin.

Ulusların Dostluğu Takı
1982 yılında Rus- Ukrayna Dostluğu’nu simgelemek için yapılan çelikten gökkuşağını yani Ulusların Dostluğu Takı’nı görün ve anıtın bulunduğu Podol Tepesi’nden Dinyeper Nehri’nin eşsiz manzarasını seyredin veya nehirdeki tekne turlarına katılın.

Pechersk Lavra Manastırı
Ukrayna’nın en önemli yapılarından olan Pechersk Lavra otuz hektarlık bir alana kurulmuş olup bünyesinde on sekiz kilise bulundurmaktadır. Bu kiliselerin on iki tanesi yer yüzeyinde yer alırken altı tanesi yerin altına inşa edilmiştir. Anlamı “Mağara Manastırı” olan bu mekâna Slav Ortodoksları hacı olmak için her yıl dünyanın dört bir yanından Kiev’e gelmektedir. Bahçesinde bulunan çeşme kutsal sayılıyor. İnanışa göre çeşme başında dilek tutarken rüzgâr ters eser ve suyu üzerinize sıçrarsa dileğiniz kabul olmuş demektir.

Chornobyl Müzesi

Zoloti Varota
11. Yüzyıl’da yapılmış olan şehrin giriş kapısıdır. Bilge Yaroslav tarafından inşa ettirilen kapıda Bizans Mimarisi’nin izleri görülmektedir. Zoloti Varota adında aynı zamanda bir metro istasyonu ve tiyatro da bulunmaktadır.

St. Sophia Katedrali

Rodina Mat Heykeli

II. Dünya Savaşı Müze Kompleksi
Ne Yapılır?

Dünyanın en güzel tavuk yemeklerinin yapıldığı ülkeden Kiev Tavuğu yemeden dönmeyin.
Ukrayna’nın Kızıl Birası Obolon’u mutlaka tadın.
Ukrayna’nın ulusal lezzetlerinden Borshch (Pancar çorbası), Varenniki (Peynir, et veya meyve içeren hamur), Holubtsi (Lahana dolması)’yi deneyin.
Kiev aynı zamanda şaraplarıyla da meşhurdur. Abrau , Miskhako veya Kara Doktor olarak bilinen şaraplarından birini Dinyeper Nehri’ni izlerken yudumlayın.
İskandinav Varegleri’nin sauna kültürünün votka ile bütünleştirildiği Kiev’de vodka&sauna geleneğini deneyin.

Ne Alınır?

Kiev’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda AVM, doğal çiftlik ürünlerini bulabileceğiniz pazarlar ve içki dükkânı vardır. Bunun yanında sanat ve kültürün merkezi olan kentte bulunan birçok farklı sanat galerisinden uygun fiyata tablo, mücevher ve seramik ürünü satın alabilirsiniz.

Globus Alışveriş Merkezi
Şehrin en bilinen yerlerinden Khreshchtyk Caddesi’de Maidan Meydanı’nın hemen altında dev bir alana kurulmuş olan Globus’da aradığınız her türlü ürünü bulabilirsiniz. Polo, Timberland ve Swatch gibi ünlü markaların mağazalarının bulunduğu alışveriş merkezinde her Pazar bütün mağazalarda ekstra %5 indirim de uygulanmaktadır.
Adres: Metro Maidan, Kiev, Ukrayna
Tel: 238 5937

Andriyivskyi Uzviz Market
Kiev’in geleneklerinin yansıdığı birçok ürünü, Sovyet Kültürü’nü yansıtan eşyaları ve Matruşka Bebekleri’ne kadar her şeyi bulabileceğiniz bu pazarda enteresan hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Hafta sonları ise alışveriş için en iyi günlerdir.
Adres: Andriyivskyi Uzviz Caddesi, Kiev, Ukrayna

Metrograd
Lva Tolstoho Meydanı’ndan Kreshatyk kadar olan bölgenin yer altına kurulmuş olan bu alışveriş kompleksi farklı bölümlere ayrılmış olup giyim, elektronik ve hediyelik eşya gibi birçok alanda hizmet veren mağazalardan oluşmaktadır.
Adres: Metro L’va Tolstogo Square, Kiev, Ukrayna
Tel: +380 247 5665
Ne Yenir?

Hem zengin mönülü yemekleri hem de birbirinden farklı lezzette içkileriyle Kiev, ilginç gastronomik keşifler yapabileceğiniz ve bunun yanında çok taze deniz mahsullerini bulabileceğiniz bir kent. Bunun yanında İtalyan, Fransız, Amerikan, Japon, Çin, Kafkasya ve Rus mutfağı gibi dünya mutfağı restoranları da bulabilirsiniz. Üstelik ülkenin para kuru diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olduğundan çoğu turist için ucuz bir şehir bile denilebilir. Şehrin meydanlarına ya da ara sokaklarına yayılmış birçok kafe, restoran ve uluslar arası fast food zincirlerinde uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Fortetsya
Kiev’in en iyi on restoranından biri olan Fortetsya’nın muhteşem dekorasyonları içinde Ukrayna’nın lezzetli yerel yemeklerini ve içeceklerini tadabilirsiniz. Restoran Venedik Karnavalı, Ortaçağ Masalı ve Vikingler Odası konseptiyle 3 bölüme ayrılmış olup Pitoresk şöminelerle donatılmıştır. Ayrıca bir de karaoke alanı bulunmaktadır.
Adres: Gongadze Ave. 21, Kiev, Ukrayna
Tel: 463 51 31

Skatert-Samobranka
Dinyeper Nehri’ne nazır kurulmuş olan restoran Rus Mutfağı’nın spesiyallerinden ve ev yapımı likörlere kadar zengin bir mönüye sahiptir. Göz alıcı ahşap dekorasyonları ile şık bir akşam yemeği için ideal bir mekândır.
Adres: Kiev, 26-a Bohatyrska Str., Kiev, Ukrayna
Tel: +38 (044) 592-00-20, +38 (067) 402-84-55

Ani Restaurant
Eğer klasik Osmanlı Mutfağı’na yakın bir damak zevkiniz varsa haşlama, isli yufka ve lavaş ekmek gibi menülerden oluşan Ermeni Mutfağı’nın spesiyallerini sunan Ani Restaurant’da lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.
Adres: Kyiv, 72 Chervonoarmiyska Caddesi, (“Olimpiysky” Trade Center, 4. Kat)
Tel: +38 (044) 590-25-65

34 Lesi Ukranki
Birbirinden farklı lezzette kahve içebileceğiniz bu kafe Ukrayna’nın tarihi caddesi Pecherskiy’de bulunmaktadır. Tarihi havayı kahvelerinizi yudumlarken daha iyi hissedebilirsiniz.
Adres: 34, boulevard Lesi Ukrainki, Kiev, Ukrayna

Aromaty Skhodu
Kiev’in onlarca kafesi arasında öne çıkan Aromaty Skhodu dilediğiniz çeşit kahveyi bulabileceğiniz hoş bir mekân.
Adres: Saksahans’koho P. Str. 70/16, Kiev, Ukrayna
Tel: +380(44)2487598 ; +380(44)2487556
Ne Zaman Gidilir?

Temmuz ve ağustos ayları, Kiev’de sıcaklıkların en üst seviyeye ulaştığı ve şehrin turist akınına uğradığı dönem olarak nitelendirilebilir. Nisan-ekim ayları arasında düzenlenen bir çok festival ve etkinlik, şehri ne zaman ziyaret edeceğiniz hakkında size yol gösterici olabilir. Eğer soğuk havayla, ve kartpostal tadındaki manzaralarla aranız iyiyse, Kiev’i kış döneminde ziyaret ederek karlar altındaki şehrin tadını çıkarabilirsiniz.
Eğlence ve Gece Hayatı

Işıltılı ve marjinal şovlardan, dansın ve içkinin hiç bitmediği Kiev’de belki de dünyanın en renkli gece hayatı yaşanmaktadır. İster Dj eşliğinde kendinizi müziğin ve dansın ritmine kaptırın isterseniz de akrobasi, revü ve striptiz şovlardan birini izlemeye gidin. Konukseverliği ve sıcak ortamı hissedebileceğiniz Kiev bar, disko ve gece kulüplerinde eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Budha Bar
Kiev gece hayatının önemli merkezlerinden olan bu lounge restoran diğer Budha Bar zincirlerinden daha geniş ve farklı zevklere hitap eden bölümlere ayrılmış durumda. Unutulmaz bir Kiev gecesi için Asya ve Uzakdoğu yemeklerinden oluşan zengin menülerinden ve içkilerinden tatmalısınız.
Adres: 14, Kreshatik Strt. , Kiev Ukrayna
Tel: 0 (44) 270 76 77

Kiev Arena Club
Geniş dans pisti, muhteşem ışıklandırılmış alanıyla sadece Kiev’in değil Avrupa’nın da en saygın gece kulüplerinden olan Kiev Arena Club’ın uluslar arası gece hayatı alanında da birçok ödülü bulunmaktadır.
Adres: Kiev, Basseynaya St, 2A,Kiev, Ukrayna
Tel: 0 (44) 492 00 00

Cabaret
Hem bar hem de striptiz club olarak hizmet veren Cabaret’te farklı bir gece geçirebilirsiniz. Kulüp hafta sonları kadın misafirlerinden giriş ücreti talep etmemektedir.
Adres: 12 Hospitalna Caddesi, President Hotel Kyivsky, Kiev, Ukrayna
Tel: 294-30-06

Red&Black
Bilardo, casino, disko, restoran ve özel şovları bulabileceğiniz Red&Black’de bir çok ünlü Ukraynalı sporcu, politikacı, pop star veya TV yıldızına rastlayabilirsiniz. Eğer casinoda şansınızı denemek isterseniz de sizlere lezzetli bir akşam yemeği sunulmaktadır.
Adres: 24 Peremohy St., Kiev, Ukrayna
Tel: 274-09-53

Kiev Cinema Club
“Müzik her şeydir!” sloganıyla hizmet veren kulüp underground müziklerin çalındığı ve ülkenin en iyi DJ’lerinin hazırladığı müzik listesiyle sınırsız eğlence vaat ediyor. Kiev Cinema Club, tekno ve dram&bass tarzında müzikleri sevenler için ideal bir mekân.
Adres: 24 Peremohy St., Kiev, Ukrayna
Tel: 274-09-53
Festival ve Etkinlik

Ukraynalılar, özellikle Kievliler eğlenceyi bir yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Kiev bir teknoloji kenti olmasının yanında önemli bir kültür merkezidir. Ülkede her yıl geleneksel olarak düzenlenen birçok festival düzenlenmektedir.

Kiev Yeni Yıl Günü
Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Kiev’de de yeni yıl coşkusu çok büyük hazırlıklarla başlıyor. Işıklandırılan ve süslenmiş çam ağaçlarıyla donatılmış sokaklarda Noel büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Yeni Yıl kutlamalarının en görkemli ve ışıltılı şekilde kutlandığı yer ise Maydan Meydanı’dır.

Tatiana Günü
Kökeni 1175 yılınan dayanan Tatiana Günü aynı zamanda öğrenci günü olarak da bilinir. Kraliçe Elizabeth’in Moskova Üniversitesi’nin kurulmasını onayladığı gün her yıl Ocak ayında büyük partilerle şehrin çeşitli bölgelerinde kutlanmaktadır. Bu özel günde öğrenimi devam eden öğrenciler okullardan erken ayrılır ve kendileri için hazırlanan konser, parti ve yemek davetlerine katılırlar.

Ukrayna Moda Haftası
Ukrayna’nın ünlü modacıları ve tasarımcılarının her yıl yeni moda trendlerini tanıtmak için düzenlediği bu etkinlik yılda iki kez (Ocak ve Ekim Ayı) Mystetskiy Arsenal Müzesi’nde düzenlenmektedir.
Adres: Mystetskyi Arsenal
Tel: +38 044 428 7647, Web Sitesi: http://fashionweek.ua/

Docudays Film Festivali
Uluslararası alanda İnsan Hakları sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik çeşitli film gösterileri, atölyeler ve söyleşilerden oluşmaktadır.
Tel : +38 057 714 9603
Web Sitesi: http://docudays.org.ua/2010/en/

Intercharm
Her yıl Eylül ayında Kiev Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen festivalde ülkenin alanında saygın kozmetik ve parfüm şirketlerinin katılımıyla gerçekleşir. Fuar kapsamında saç ve cilt bakımı, yeni kozmetik ürünlerin tanıtımı gibi aktiviteler bulunmaktadır.
Adres: International Exhibition Centre (IEC)
Tel: +380 (0) 44 594 95 95
Web Sitesi: http://www.intercharm.kiev.ua/eng/

Kiev Ateş Festivali
Dünyanın dört bir yanından ateş dansları ve hokkabazlık gösterileriyle katılan sanatçıların misafirlerine görsel ziyafet ve heyecanlı anlar yaşattığı Ateş Festivali, Kiev’in en sevilen etkinliklerindendir. İzleyenlerin nefeslerini kesen şovlar her yıl önceden belirlenen bir tarihte düzenlenmektedir.

Jazz in Kiev Festivali
Her yıl Ekim ayında Kievlilere müzik ziyafeti yaşatan festival, Ekim Sarayı olarak da bilinen
Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenmektedir. Etkinliğe dünyanın dört bir yanından ünlü saksafoncu, çift basçı ve perküsyon sanatçısı katılmaktadır.
Adres: International Centre for Culture and the Arts
Tel: +380 95 111 55 77

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Tur Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Bırak